Select a school from the drop-down to view the team's record, game scores, and schedule.

2018 State Championship

 
Boys State Tournament
Rocky Mtn. 53
Boise 71
GAME 1
Mar 1 @ Ford Center
1:15pm
Rocky Mtn. 49
Boise 45
Madison 58
GAME 5
Mar 2 @ Ford Center
1:15pm
GAME 7
Mar 2 @ Ford Center
6:15pm
Rocky Mtn. 59 (OT)
Madison 39
Madison 82
GAME 2
Mar 1 @ Ford Center
3:00pm
Borah 48
Borah 44
Madison
Consolation Champion
GAME 9
Mar 3 @ Columbia
10:00am
GAME 16
Mar 3 @ Ford Center
8:00pm
Rocky Mtn.
State Champion
Post Falls 56
Centennial 49
GAME 3
Mar 1 @ Ford Center
6:15pm
Post Falls 61
Centennial 38
Centennial 43
GAME 6
Mar 2 @ Ford Center
3:00pm
GAME 8
Mar 2 @ Ford Center
8:00pm
Hillcrest 51
Mtn. View 67
Mtn. View 42
GAME 4
Mar 1 @ Ford Center
8:00pm
Hillcrest 65
Hillcrest
Runner Up
Hillcrest 76
Borah 62
GAME 10
Mar 3 @ Columbia
12:00pm
Borah
3rd Place
Post Falls 56
 
Preston 50
Twin Falls 61
GAME 1
Mar 1 @ Borah HS
1:15pm
Preston 62
Twin Falls 37
Twin Falls 78
GAME 5
Mar 2 @ Borah HS
1:15pm
GAME 7
Mar 2 @ Borah HS
6:15pm
Preston 61
Moscow 42
Moscow 34
GAME 2
Mar 1 @ Borah HS
3:00pm
Skyview 37
Skyview 75
Twin Falls
Consolation Champion
GAME 9
Mar 3 @ Borah HS
9:15am
GAME 15
Mar 3 @ Ford Center
6:00pm
Preston
State Champion
Burley 69
Vallivue 54
GAME 3
Mar 1 @ Borah HS
6:15pm
Burley 72
Vallivue 50
Bishop Kelly 58
GAME 6
Mar 2 @ Borah HS
3:00pm
GAME 8
Mar 2 @ Borah HS
8:00pm
Burley 56
Bishop Kelly 57
Bishop Kelly 56
GAME 4
Mar 1 @ Borah HS
8:00pm
Century 59
Burley
Runner Up
Century 67
Skyview 54
GAME 10
Mar 3 @ Borah HS
11:00am
Century
3rd Place
Century 67
 
Kellogg 45
Kellogg 45
GAME 1
Mar 1 @ Meridian HS
1:15pm
Kimberly 63
Kimberly 48
Kellogg 60
GAME 5
Mar 2 @ Meridian HS
1:15pm
GAME 7
Mar 2 @ Meridian HS
6:15pm
Kimberly 41
Shelley 37
Parma 35
GAME 2
Mar 1 @ Meridian HS
3:00pm
Shelley 43
Parma 31
Sugar-Salem
Consolation Champion
GAME 9
Mar 3 @ Meridian HS
9:15am
GAME 14
Mar 3 @ Ford Center
3:50pm
Fruitland
State Champion
Fruitland 45
Sugar-Salem 61
GAME 3
Mar 1 @ Meridian HS
6:15pm
Fruitland 52
Sugar-Salem 42
Sugar-Salem 62 (2OT)
GAME 6
Mar 2 @ Meridian HS
3:00pm
GAME 8
Mar 2 @ Meridian HS
8:00pm
Fruitland 62
Snake River 63
Timberlake 43
GAME 4
Mar 1 @ Meridian HS
8:00pm
Snake River 45
Loser Game 14
Runner Up
Timberlake 39
Shelley 63
GAME 10
Mar 3 @ Meridian HS
11:00am
Snake River
3rd Place
Snake River 68
 
Bear Lake 60
North Fremont 44
GAME 1
Mar 1 @ Capital HS
1:15pm
Bear Lake 52
North Fremont 40
Cole Valley 56
GAME 5
Mar 2 @ Capital HS
1:15pm
GAME 7
Mar 2 @ Capital HS
6:15pm
Bear Lake 68
Cole Valley 37
Cole Valley 46
GAME 2
Mar 1 @ Capital HS
3:00pm
Declo 44
Declo 54
Aberdeen
Consolation Champion
GAME 9
Mar 3 @ Capital HS
9:15am
GAME 13
Mar 3 @ Ford Center
1:40pm
Bear Lake
State Champion
Ririe 49
Aberdeen 48
GAME 3
Mar 1 @ Capital HS
6:15pm
Ririe 54
Aberdeen 47
Aberdeen 73
GAME 6
Mar 2 @ Capital HS
3:00pm
GAME 8
Mar 2 @ Capital HS
8:00pm
Ririe 60
St. Maries 50
Nampa Christian 40
GAME 4
Mar 1 @ Capital HS
8:00pm
St. Maries 28
Ririe
Runner Up
Nampa Christian 39
Declo 59
GAME 10
Mar 3 @ Capital HS
11:00am
Declo
3rd Place
St. Maries 46
 
Valley 59
Riverstone 49
GAME 1
Mar 1 @ Vallivue HS
1:15pm
Valley 55
Riverstone 45
Prairie 80
GAME 5
Mar 2 @ Vallivue HS
1:15pm
GAME 7
Mar 2 @ Vallivue HS
6:15pm
Valley 46
Ambrose 57
Prairie 61
GAME 2
Mar 1 @ Vallivue HS
3:00pm
Ambrose 52
Prairie 55
Prairie
Consolation Champion
GAME 9
Mar 3 @ Vallivue HS
9:15am
GAME 12
Mar 3 @ Ford Center
11:30am
Lapwai
State Champion
Grace 64
Oakley 44
GAME 3
Mar 1 @ Vallivue HS
6:15pm
Grace 66
Oakley 32
Liberty Charter 41
GAME 6
Mar 2 @ Vallivue HS
3:00pm
GAME 8
Mar 2 @ Vallivue HS
8:00pm
Lapwai 68
Lapwai 68
Liberty Charter 53
GAME 4
Mar 1 @ Vallivue HS
8:00pm
Lapwai 69
Valley
Runner Up
Liberty Charter 37
Ambrose 61
GAME 10
Mar 3 @ Vallivue HS
11:00am
Grace
3rd Place
Grace 65
 
Dietrich 49
Mackay 48
GAME 1
Mar 1 @ Rocky Mtn. HS
1:15pm
Dietrich 59
Mackay 39
Council 47
GAME 5
Mar 2 @ Rocky Mtn. HS
6:15pm
GAME 7
Mar 2 @ Rocky Mtn. HS
1:15pm
Genesis Prep 59
Genesis Prep 70
Council 70
GAME 2
Mar 1 @ Rocky Mtn. HS
3:00pm
Genesis Prep 68
Council 37
Council
Consolation Champion
GAME 9
Mar 3 @ Rocky Mtn. HS
9:15am
GAME 11
Mar 3 @ Ford Center
9:30am
Genesis Prep
State Champion
Deary 44
Deary 52
GAME 3
Mar 1 @ Rocky Mtn. HS
6:15pm
Carey 48
Carey 48
Deary 39
GAME 6
Mar 2 @ Rocky Mtn. HS
8:00pm
GAME 8
Mar 2 @ Rocky Mtn. HS
3:00pm
Carey 33
Rockland 30
Rockland 50
GAME 4
Mar 1 @ Rocky Mtn. HS
8:00pm
Tri-Valley 46
Carey
Runner Up
Tri-Valley 53
Dietrich 56
GAME 10
Mar 3 @ Rocky Mtn. HS
11:00am
Dietrich
3rd Place
Tri-Valley 53
 

2018 State Championship

 
Girls State Tournament
Eagle 46
Boise 40
GAME 1
Feb 15 @ Ford Center
1:15pm
Eagle 54 (OT)
Boise 37
Bonneville 55
GAME 5
Feb 16 @ Ford Center
1:15pm
GAME 7
Feb 16 @ Ford Center
6:15pm
Eagle 53
Bonneville 43
Bonneville 47
GAME 2
Feb 15 @ Ford Center
3:00pm
Mtn. View 53
Mtn. View 49
Bonneville
Consolation Champion
GAME 9
Feb 17 @ Ridgevue
1:00pm
GAME 16
Feb 17 @ Ford Center
8:00pm
Post Falls
State Champion
Post Falls 58
Capital 62
GAME 3
Feb 15 @ Ford Center
6:15pm
Post Falls 47
Capital 55
Highland 31
GAME 6
Feb 16 @ Ford Center
3:00pm
GAME 8
Feb 16 @ Ford Center
8:00pm
Post Falls 62
Borah 48
Highland 65
GAME 4
Feb 15 @ Ford Center
8:00pm
Borah 45
Eagle
Runner Up
Highland 41
Mtn. View 52
GAME 10
Feb 17 @ Ridgevue
1:00pm
Mtn. View
3rd Place
Borah 49
 
Century 52
Minico 44
GAME 1
Feb 15 @ Mtn. View HS
1:15pm
Century 55
Minico 39
Minico 54
GAME 5
Feb 16 @ Mtn. View HS
1:15pm
GAME 7
Feb 16 @ Mtn. View HS
6:15pm
Century 31
Sandpoint 35
Sandpoint 36
GAME 2
Feb 15 @ Mtn. View HS
3:00pm
Middleton 40
Middleton 46
Minico
Consolation Champion
GAME 9
Feb 17 @ Mtn. View HS
1:00pm
GAME 15
Feb 17 @ Ford Center
6:00pm
Burley
State Champion
Burley 40
Caldwell 36
GAME 3
Feb 15 @ Mtn. View HS
6:15pm
Burley 34
Caldwell 25
Preston 52
GAME 6
Feb 16 @ Mtn. View HS
3:00pm
GAME 8
Feb 16 @ Mtn. View HS
8:00pm
Burley 36
Bishop Kelly 59
Preston 45
GAME 4
Feb 15 @ Mtn. View HS
8:00pm
Bishop Kelly 23
Century
Runner Up
Preston 44
Middleton 41
GAME 10
Feb 17 @ Mtn. View HS
1:00pm
Middleton
3rd Place
Bishop Kelly 35
 
Timberlake 46
Buhl 38
GAME 1
Feb 15 @ Skyview HS
1:15pm
Timberlake 41
Buhl 25
Buhl 25
GAME 5
Feb 16 @ Skyview HS
1:15pm
GAME 7
Feb 16 @ Skyview HS
6:15pm
Sugar-Salem 42
Sugar-Salem 71
Homedale 37
GAME 2
Feb 15 @ Skyview HS
3:00pm
Sugar-Salem 56
Homedale 41
Parma
Consolation Champion
GAME 9
Feb 17 @ Skyview
1:00pm
GAME 14
Feb 17 @ Ford Center
3:50pm
Sugar-Salem
State Champion
Parma 29
Parma 36
GAME 3
Feb 15 @ Skyview HS
6:15pm
So. Fremont 33
So. Fremont 42
Parma 34
GAME 6
Feb 16 @ Skyview HS
3:00pm
GAME 8
Feb 16 @ Skyview HS
8:00pm
Snake River 39
Snake River 58
Bonners Ferry 24
GAME 4
Feb 15 @ Skyview HS
8:00pm
Snake River 39
Snake River
Runner Up
Bonners Ferry 51
Timberlake 65
GAME 10
Feb 17 @ Skyview HS
1:00pm
Timberlake
3rd Place
So. Fremont 46
 
Soda Springs 59
West Jefferson 41
GAME 1
Feb 15 @ Kuna HS
1:15pm
Soda Springs 44
West Jefferson 34
West Jefferson 52
GAME 5
Feb 16 @ Kuna HS
1:15pm
GAME 7
Feb 16 @ Kuna HS
6:15pm
Soda Springs 56
Melba 48
New Plymouth 28
GAME 2
Feb 15 @ Kuna HS
3:00pm
Melba 32
New Plymouth 19
West Jefferson
Consolation Champion
GAME 9
Feb 17 @ Kuna HS
1:00pm
GAME 13
Feb 17 @ Ford Center
1:40pm
Soda Springs
State Champion
Ririe 47
Malad 58
GAME 3
Feb 15 @ Kuna HS
6:15pm
Ririe 54
Malad 38
St. Maries 48
GAME 6
Feb 16 @ Kuna HS
3:00pm
GAME 8
Feb 16 @ Kuna HS
8:00pm
Ririe 46
St. Maries 49
St. Maries 62
GAME 4
Feb 15 @ Kuna HS
8:00pm
Cole Valley 40
Ririe
Runner Up
Cole Valley 54
Melba 55
GAME 10
Feb 17 @ Kuna HS
1:00pm
Melba
3rd Place
Cole Valley 29
 
Shoshone 47
Ambrose 25
GAME 1
Feb 15 @ Columbia HS
1:15pm
Shoshone 38
Ambrose 9
Rimrock 35
GAME 5
Feb 16 @ Columbia HS
1:15pm
GAME 7
Feb 16 @ Columbia HS
6:15pm
Prairie 31
Rimrock 24
Rimrock 30
GAME 2
Feb 15 @ Columbia HS
3:00pm
Prairie 51
Prairie 71
Liberty Charter
Consolation Champion
GAME 9
Feb 17 @ Columbia HS
1:00pm
GAME 12
Feb 17 @ Ford Center
11:30am
Oakley
State Champion
Grace 20
Grace 26
GAME 3
Feb 15 @ Columbia HS
6:15pm
Oakley 38
Oakley 39
Liberty Charter 51
GAME 6
Feb 16 @ Columbia HS
3:00pm
GAME 8
Feb 16 @ Columbia HS
8:00pm
Oakley 33
Lapwai 57
Liberty Charter 34
GAME 4
Feb 15 @ Columbia HS
8:00pm
Lapwai 31
Loser Game 12
Runner Up
Liberty Charter 40
Shoshone 50
GAME 10
Feb 17 @ Columbia HS
1:00pm
Lapwai
3rd Place
Lapwai 52
 
Dietrich 39
Dietrich 55
GAME 1
Feb 15 @ Nampa HS
1:15pm
Sho-Ban 45
Sho-Ban 50
Tri-Valley 59
GAME 7
Feb 16 @ Nampa HS
6:15pm
GAME 5
Feb 16 @ Nampa HS
1:15pm
Genesis Prep 41
Genesis Prep 60
Tri-Valley 59
GAME 2
Feb 15 @ Nampa HS
3:00pm
Genesis Prep 58
Tri-Valley 47
Tri-Valley
Consolation Champion
GAME 9
Feb 17 @ Nampa HS
9:15am
GAME 11
Feb 17 @ Ford Center
9:30am
Butte County
State Champion
Nezperce 50
Carey 58
GAME 3
Feb 15 @ Nampa HS
6:15pm
Nezperce 25
Carey 46
Carey 54
GAME 8
Feb 16 @ Nampa HS
8:00pm
GAME 6
Feb 16 @ Nampa HS
3:00pm
Butte County 43
Butte County 59
Deary 39
GAME 4
Feb 15 @ Nampa HS
8:00pm
Butte County 55
Genesis Prep
Runner Up
Deary 13
Sho-Ban 51
GAME 10
Feb 17 @ Nampa HS
11:00am
Sho-Ban
3rd Place
Nezperce 38